Napisane przez  WDŁ
18
Lis
2007

Narody świata przepisują Biblię

Na Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Nałęczów ma szczęście do wybitnych gości. Znakomita aktorka, śpiewaczka - Gołda Tencer odwiedziła uzdrowisko wiosną. Podczas spacerów po mieście dotarła do Nałęczowskiego Ośrodka Kultury, trafiła na zajęcia Klubu Haftu "Ziemianka", zachwyciła się haftami i zaprosiła panie na spotkanie do Term Pałacowych.

W czasie rozmowy przy herbacie poinformowała "Ziemianki" o organizowanym we wrześniu festiwalu. W dniach 8 i 9 września 2007 r. Anna Maciążek, Krystyna Tarka i Wiesława Dobrowolska- Łuszczyńska na odtworzonej przez scenografkę Ewę Łaniewską przedwojennej "Ulicy Próżnej" prezentowały nałęczowskie hafty. Stoisko było wręcz oblegane przez zwiedzających.
W bogatym programie Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" znalazło się też miejsce na uczestnictwo w projekcie "Narody świata przepisują Biblię". Międzynarodowy projekt ma na celu tworzenie poczucia więzi pomiędzy społecznością żydów i chrześcijan. Polską edycję projektu realizuje w 2007 roku Stowarzyszenie Polska-Izrael przy współpracy Ambasady Izraela w Warszawie oraz organizacji wyznaniowych, Kościołów, stowarzyszeń, szkół, wydawnictw, wyższych uczelni, artystów, pisarzy i dziennikarzy. W trakcie festiwalu w odtworzonym lokalu redakcji "Forwerts" na ul. Próżnej "Ziemianki", podobnie jak dziesiątki innych osób, przepisywały po jednym wersecie z Księgi Ruth na specjalnie przygotowanych kartach, a następnie otrzymały certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie podpisany przez kapelana prezydenta RP, ks. Romana Indrzejczyka, przewodniczącą Stowarzyszenia Polska-Izrael, historyka sztuki, publicystkę Joannę Brańską i założyciela i koordynatora projektu Amosa Rolnika.

Zapisane karty zostaną połączone w księgi, oprawione artystycznie i zilustrowane przez uczniów i wykładowców Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie. Następnie będą przekazane do Jerozolimy, gdzie w Domu Biblii w Dolinie Biblii nieopodal miasta, zostaną wystawione w stałej ekspozycji. Realizacji projektu w Polsce towarzyszyć będą do końca roku programy edukacyjne, wystawy, koncerty i wykłady. W materiałach informacyjnych do projektu najbardziej egzotycznie wyglądają karty Świętej Księgi napisane w języku japońskim.

(WDŁ
(0 głosów)