Na co dzień zajmują się różnymi rzeczami, pracują w różnych zawodach. Ale na przeraźliwy dźwięk syreny, bez względu na porę dnia i nocy, zrywają się na równe nogi i błyskawicznie - czy to na rowerze, czy samochodem - docierają do budynku straży. Krótki rozkaz do wyjazdu, dopinanie ochronnego ubrania i niepokojąca myśl: "Czy zdążymy na czas?". Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nałęczowie w minionym roku wyjeżdżali do 140 najróżniejszych akcji. To o 40 wyjazdów więcej niż w poprzednim roku.
Nałęczowska jednostka OSP w 2007 roku brała udział w 140 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym wyjazdy do wypadków samochodowych 20 razy, pożary 35 razy, 2 razy miał miejsce fałszywy alarm, pozostałe zdarzenia były to zagrożenia miejscowe - przypomniał zebranym Roman Lech Kamola, naczelnik OSP w Nałęczowie.
W maju i wrześniu odbyły się ćwiczenia połączone z pokazami uwalniania rannych oraz udzielania pomocy medycznej. W ubiegłym roku przywiązywano szczególną wagę do zajęć szkoleniowych. Na 60 zbiórkach szkoleniowych oddziału ratowniczo-gaśniczego strażacy szkolili się z zakresu: udzielania pomocy medycznej, taktyki działań gaśniczych, bhp, prowadzenia działań ratowniczych, sprawiania i obsługi sprzętu.
W działalności ratowniczo-gaśniczej wyróżnili się druhowie: Grzegorz Lalak, Marcin Gronkowski, Jarosław Tarka, Aleksander Rząd - uczestniczyli w około 90 akcjach. W szkoleniu pożarniczym wyróżnili się druhowie Maksymilian Piech i Kamil Kopiński. W działalności organizacyjno-gospodarczej wyróżnili się Joanna Kozieł-Rząd, Eugeniusz Sałęga, Andrzej Wojciech Gawdzik. W roku ubiegłym obie drużyny, męska i kobieca, OSP Nałęczów zajęły pierwsze miejsca w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. Ponadto kobieca drużyna pożarnicza zajęła pierwsze miejsce w powiatowych zawodach sportowo pożarniczych w Puławach w grupie kobiet, a męska drużyna II miejsce - kontynuował Roman Lech Kamola. - Poza tym OSP brała czynny udział w życiu naszego środowiska. Strażacy ochraniali uroczystości kościelne, coroczny festyn Banku Spółdzielczego w Nałęczowie, występy zespołów muzycznych w Miejskim Ośrodku Kultury, biegi uliczne, "Bieg Sylwestrowy", wyścigi kolarskie SKODA MTB GRAND PRIX 2007 i SKANDIA MARATON 2007, zawody balonowe.
Zarząd OSP podziękował tym wszystkim, którzy przyszli ze skuteczną pomocą w realizacji działań, jakie jednostka obrała sobie w ubiegłym roku. Szczególnie podziękowania złożone zostały Burmistrzowi Miasta Andrzejowi Ćwiekowi oraz przewodniczącej Rady Miasta p. Marcie Głos, Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Lublinie St. Bryg. Andrzejowi Gregorkowi oraz Komendantowi Powiatowemu PSP w Puławach st. bryg. Zbigniewowi Czępińskiemu, Bankowi Spółdzielczemu i jego prezesowi Grzegorzowi Bednarczykowi. Podziękowano również Panu Prezesowi Zarządu Wojewódzkiemu w Lublinie Marianowi Starownikowi oraz dyr. Biura Zarządu Wojewódzkiego Tadeuszowi Szyszko. - Dziękujemy również - mówił naczelnik nałęczowskiej OSP - spółce Nałęczowianka za comiesięczne wspieranie nas napojami chłodzącymi, Zakładowi Leczniczemu Uzdrowisko Nałęczów za umożliwienie strażakom-ratownikom pobytu w SPA oraz w sali gimnastycznej w celu podniesienia sprawności fizycznej. Wspiera nasi i finansuje też Bank Spółdzielczy w Nałęczowie. Serdecznie dziękujemy przyjaciołom i sympatykom naszej strażackiej organizacji. To dzięki waszej życzliwości i pomocy łatwiej rozwiązywać codzienne kłopoty oraz realizować wciąż rosnące zadania.
Podsumowując całą działalność OSP, czy to z dziedziny gospodarczej, czy też ratowniczo-gaśniczej, osiągnięcia nie miałyby miejsca, gdyby nie oddanie strażaków, ich poświęcony wolny czas. Trzeba też dodać, że skuteczność oraz wysoki poziom wyszkolenia, sukcesy, jakie odnoszą nasi strażacy, to zasługa Naczelnika Romana Lecha Kamoli. To dzięki jego determinacji, poświęceniu i oddaniu, Ochotnicza Straż w Nałęczowie może się równać z PSP, tak pod względem wyszkolenia, jak i wyposażenia.