Celem tych kursów jest poprawa umiejętności zawodowych nauczycieli z terenów wiejskich oraz szkolenia dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów do zarządzania i edukacji w zreformowanym szkolnictwie.
Szkoleniami w dziesięciu tematach objęto nauczycieli ze szkół gmin wiejskich, gmin miejskich oraz gmin wiejsko-miejskich z siedmiu najbiedniejszych województw Polski, w tym z Lubelszczyzny.
Do nałęczowskiego Centrum Szkoleniowo - Wypoczynkowym "Energetyk" co tydzień przyjeżdżają nowi nauczyciele na siedmiodniowe bezpłatne szkolenie.
"Takie szkolenie, to dobry pomysł." - twierdzą uczestniczki z ZS z pobliskich Przybysławic - "To czego się tu nauczyłyśmy, wykorzystamy w nowym roku szkolnym. Podobał się nam sposób prowadzenia zajęć. To nie były nudne wykłady, czego się obawiałyśmy, ale zajęcie warsztatowe, aktywizujące nas, "burza mózgów".
Szkoli się tu nie tylko nauczycieli, ale i dyrektorów w zakresie wprowadzania reformy i promocji edukacji. Są zachwyceni Nałęczowem i fachową kadrą trenerską.
Realizowany w województwie lubelskim program PAOW zakłada przeszkolenie 1799 osób w 10 tematach. To 73 grupy szkolone w trzech ośrodkach: Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym i Puławach.
"Koszt utrzymania jednego uczestnika to 1100zł. Sumując daje to zawrotną może sumę, ale przecież jest to 7 dni pobytu z wyżywieniem, to materiały, pomoce dydaktyczne." - tłumaczy Ewa Grela koordynator projektu w województwie lubelskim. - "Przez siedem tygodni te 73 grupy będą przeszkolone z sukcesem. Średnia oceny kursantów to 4, 7 na 5 możliwych . Jesteśmy bardzo dobrze oceniani przez Ministerstwo Rolnictwa, które koordynuje ten program i przez Biuro Projektów przy Urzędzie Marszałkowskim."
Szkolenia trwały od końca czerwca do 15 sierpnia.
(B.W.)