Napisane przez  red
22
Lut
2004

Pamiętamy o Ewie Szelburg-Zarembinie

Przedszkole im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie jest placówką funkcjonującą w miejscowości o szczególnych walorach uzdrowiskowych i tradycjach kulturowych. Historia powstania przedszkola ma ścisły związek z rodziną Żeromskich - dawnych mieszkańców Nałęczowa. Oni to, widząc potrzebę zapewnienia opieki dzieciom z ubogich rodzin zebrali środki na budowę, a później wspierali rozwój ochronki. Zabytkowy budynek, znajdujący się przy ul. Poniatowskiego 39, do 2001 roku był siedzibą Przedszkola imienia Adama Żeromskiego, syna fundatora.

   Nauczycielki od lat przekazują swoim wychowankom wiedzę historyczną na temat ciekawych miejsc w Nałęczowie i losów wybitnych Polaków związanych z naszym miastem. Trzy lata temu placówka została przeniesiona do budynku przy ul. Ewy Szelburg-Zarembiny 1. Przybliżając dzieciom postacie historyczne związane z naszą miejscowością, zapoznajemy przedszkolaków z życiem i twórczością Ewy Szelburg- Zarembiny. Dzieci mają żywy kontakt z utworami pisarki, która swoje dzieciństwo spędziła w Nałęczowie. Poprzez wykorzystanie różnorodnych źródeł informacji (zdjęć, publikacji, wypowiedzi osób, które znały pisarkę), istnieje możliwość przedstawienia miejsc, w których Pani Ewa mieszkała, bawiła się.
   Literatura dziecięca, choć tworzona daleko od Nałęczowa, jest wędrówką po kraju lat dziecinnych Ewy Szelburg-Zarembiny. W Warszawie pisarka spędziła wiele lat swojego życia i tam też zmarła. Lecz tak ukochała swoje rodzinne miasto, że po śmierci pragnęła spocząć na tutejszym cmentarzu parafialnym, obok rodziców. Grób autorki wielu opowiadań i wierszy jest często odwiedzany przez najmłodszych czytelników.
   Aby bardziej zainteresować dzieci życiem i twórczością pisarki, został zorganizowany na terenie przedszkola im. Adama Żeromskiego konkurs pt.: "Ewa Szelburg- Zarembina - pisarka dziecięca", który okazał się atrakcyjną formą zdobywania i przekazywania swojej wiedzy. Do wzięcia udziału w konkursie organizatorki zaprosiły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Nr 70 w Lublinie. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym wyjściem na cmentarz, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie pisarki. Wizyta gości w budynku przedszkola była okazją do wspólnych zabaw integracyjnych, poprzedzających konkurs. Następnie przekazane zostały krótkie informacje na temat historii powstania naszej placówki i poznawania środowiska, w którym żyją.

Lubelskie przedszkolaki miały możliwość wzbogacić swoją wiedzę o życiu pisarki i obejrzeć pamiątkowe miejsca w naszym mieście. W dalszej części konkursu, dzieci z obydwu placówek prezentowały swoją wiedzę, odpowiadając na pytania dotyczące życia pisarki. Kolejny etap dotyczył znajomości postaci literackich, przygód bohaterów, opisanych w opowiadaniach Zarembiny. Był to również czas na wykazanie się znajomością wierszy autorki i umiejętnościami recytatorskimi i aktorskimi. Przy tej okazji dzieci zaprezentowały również piękne stroje, dostosowane do treści utworów i przygotowane przy czynnym udziale i zaangażowaniu rodziców. Zmagania konkursowe obserwowała i oceniała komisja, w skład której wchodziły: Dyrektor Przedszkola im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie Jolanta Barszcz- Skowronek, nauczycielka Przedszkola Nr 70 Katarzyna Grzegorczyk i od lat współpracująca z naszym przedszkolem p. Sabina Rybka, pracownik Biblioteki Miejskiej w Nałęczowie. Miłym akcentem kończącym wspólny spacer śladami Ewy Szelburg- Zarembiny, było wręczenie dyplomów uczestnikom konkursu. Ostatnim punktem spotkania, przed pożegnaniem gości, był słodki poczęstunek.
   Doświadczenie związane z zaplanowaniem, zorganizowaniem i przeprowadzeniem konkursu "Ewa Szelburg-Zarembina - pisarka dziecięca" stało się inspiracją do podejmowania podobnych działań w przyszłości. Współpraca z Przedszkolem Nr 70 - placówką mieszczącą się w dużym mieście, jest okazją do wymiany doświadczeń i do prezentowania dziedzictwa kulturowego regionu, przedstawienia ciekawych miejsc i postaci związanych z Nałęczowem oraz pełnienia roli przewodnika po mieście.
   Ponieważ Nałęczów znany jest ze specyficznego mikroklimatu, ciekawej architektury, pamiątek po wielu znanych osobistościach świata literackiego i artystycznego i innych działaczy społecznych, jest jeszcze wiele miejsc, których poznanie mogłoby zainteresować współpracujące z naszym przedszkolem placówki. Jesteśmy otwarte na propozycje nawiązywania kontaktów.
(Jolanta Jesionek, Ewa Jaremek, Wioletta Rejmak)
  • 35_6
  • 35_7
  • 35_8
(0 głosów)