Rozpoczęła się ona mszą św. przy Mauzoleum Żeromskiego w intencji rodziny Żeromskich celebrowaną przez ks. dziekana Aleksandra Plewika.
Później w Chacie Żeromskiego miał miejsce piknik. Podczas przygotowań do obchodów zostały przy muzeum zasadzone krzewy ozdobne ufundowane przez Lucjana i Grzegorza Kurowskich z Końskowoli oraz Annę Wójcik - Keger. 15 lipca był dniem drzwi otwartych. Gościom - dla oddania podhalańskiego stylu architektury - umilała czas góralska kapela z Zakopanego, zaproszona przez Burmistrza Nałęczowa. Tego dnia została otwarta wystawa rysunków i obrazów Oktawii Żeromskiej - "Pasje i nastroje". Prace, które na co dzień znajdują się w archiwum muzealnym, udostępniono przy okazji przypadającej 10 lipc - 75 rocznicy śmierci malarki.
Muzeum odwiedziła Kazimiera Zapałowa - kustosz Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego w Kielcach, która prezentowała swoją książkę pt. "Rodzina Stefana Żeromskiego w Świętokrzyskiem".
Piknikowi towarzyszył kiermasz książek. Można było nabyć m.in. tomiki literackie z pracami nagrodzonymi w konkursach organizowanych przez muzeum.
Pokłosiem pleneru dla dzieci z przedszkola Adasia Żeromskiego i Ogniska Plastycznego NOK były prace prezentujące Chatę i Mauzoleum. Podczas pikniku odbyła się licytacja efektów tych działań.
Uczestnikami imprezy byli również przewodnicy świętokrzyscy zwiedzający Nałęczów śladami Stefana Żeromskiego.
Na 3 i 4 października zaplanowana jest konferencja dla pracowników muzeów literackich i biograficznych połączona z wycieczką po muzeach lubelskich. Zamknięcie cyklu imprez połączone z podziękowaniami dla organizatorów nastąpi 20 XI.
Informacje uzyskane dzięki uprzejmości Marii Mironowicz - Panek, kierownikowi Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.
(Bogóś)
(Bogóś)