Napisane przez  Maja Kozak
21
Mar
2015

Wystawa w Ochronce

Kierując się zasadą: „Nie można nie robić niczego, tylko dlatego, że nie da się zrobić wszystkiego” – Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa poprzez swoją działalność dokłada cegiełkę do wydarzeń kulturalnych Nałęczowa.

Dzięki przychylności prezesa Jerzego Sołdka i całego Zarządu w siedzibie TPN (dawna Ochronka) 27 lutego 2015 roku odbył się wernisaż wystawy Magdaleny Mańkowskiej z Lublina.

Autorka – członkini Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Towarzystwa Sztuk Pięknych jest muzykolożką, kompozytorką, aranżerką i pisarką. Zawodowo związana ze Szkołą Muzyczną im. T. Szeligowskiego w Lublinie (prowadzi jedną z klas fortepianu). Współpracowała także z „Kurierem Lubelskim” i „Ruchem Muzycznym” jako krytyk muzyczny. Może pochwalić się też pracą w dziale animacji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej. Wydała książkę dla dzieci „Przypadki z życia Pana B.” (o Janie Sebastianie Bachu) z własnymi ilustracjami, a nakładem Wydawnictwa Contra – „Polonez Szkolny” na kwartet mieszany. W 2014 roku ukazała się jej obyczajowo- satyryczna powieść: „Ikar nad Świątoblinem” (wyd. MyBook).

Magdalenę Mańkowską wyróżnia umiejętność twórczego myślenia, patrzenia, przetwarzania i budowania własnego, niepowtarzalnego świata. Postacie z obrazów „żyją”, stają się prawdziwe. Słyszymy muzykę, dźwięk instrumentów, śpiew. Wyobraźnia i wrażliwość są atrybutami artystki. Plastyką zarażona przez ojca, maluje od zawsze – głównie suchymi pastelami, a jej ulubionymi tematami są muzycy, twarze oraz architektura.

Zainteresowanie uczestników wystawy wzbudziła też książka Magdaleny „Ikar nad Świątoblinem”, którą promowała nałęczowska poetka i fotografka Agata Wiatr, czytając ciekawe fragmenty (książka sprzedała się znakomicie).

W spotkaniu uczestniczyło 60 osób, nie tylko członków TPN, ale też gości z Warszawy i Lublina. Niektóre obrazy można oglądać w herbaciarni-galerii „U Ciebie” oraz kupić książkę z podpisem autorki.

Zapraszamy serdecznie.

(0 głosów)