Dyskusje mające na celu dbałość o żywość jakiegoś określonego wzorca, wyznaczającego pewien kierunek toczone są na poziomie dyskursu akademickiego – zarówno na łamach publikacji i periodyków naukowych, jak też w czasie konferencji naukowych czy seminariów poświęconych określonym zagadnieniom. Związana z Lubelszczyzną i kojarzona z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim – Lubelska Szkoła Filozoficzna, prowadziła aktywność filozoficzną na wielu polach. Wiele z tych fragmentów działalności doczekało się licznych opracowań. Filozofia prawa zajmowała w tej aktywności nie mniej eksponowane miejsce.
Nic więc dziwnego, że po to piśmiennictwo sięgają chętnie także młodzi autorzy, w tym również i ja.
3 czerwca 2014 w Puławach odbyła się konferencja naukowa wokół książki „Filozofia prawa Lubelskiej Szkoły Filozoficznej” mojego autorstwa. Uczestnicy konferencji przedstawili referaty, których treść unaoczniała w pierwszym rzędzie to, że filozofia prawa to segment wiedzy o statusie interdyscyplinarnym. Na gruncie tych konstatacji wyrosła polemika dotycząca kondycji filozofii prawa na tle ogólnego stanu humanistyki.
Jak wspomniałem, w czasie konferencji miała miejsce promocja książki. Kluczowym punktem realizacji tego zadania był mój referat, w którym pod- jąłem próbę opisania w sposób zwięzły najważniejszych cech przedmiotowej szkoły. Zainteresowanych zgłębianiem tej problematyki zachęcam do lektury książki, wydanej nakładem Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości”, przy współfinansowaniu przez Województwo Lubelskie w ramach realizacji zadania publicznego.