Młodzież trzech klas uczestniczyła w zajęciach warsztatowych bardzo aktywnie i wręcz żywiołowo.
- Skąd pomysł na tę akcję? Z dowodów na to, że nadal bardzo dużo osób nie ma pojęcia o swoich prawach: obywatela, konsumenta, człowieka. Wiele osób bezkrytycznie podpisuje pewne dokumenty, nie wczytując się i nie. Potem kończy się to często szukaniem pomocy u adwokatów - mówi Ewelina Ślusarz studentka III roku prawa, wolontariuszka fundacji.
- Chcemy uczulić młodych ludzi, którzy za chwilę będą pełnoletni, na to jakie są ich prawa, jak mają je chronić - dodaje Joanna Ułasiuk, również studentka wolontariuszka. - Podaliśmy uczniom też adresy stron internetowych, na których znajdą bezpłatną pomoc prawną.
Scenki o problemach z życia wziętych, konkretne przepisy prawne, procedury zachowań interesowały dorastających obywateli.
- Bardzo podobały się mi te warsztaty. Jestem w klasie z rozszerzonym WOSem i te zajęcia poszerzyły moją wiedzę, świadomość na temat praw człowieka, konsumenta - mówi Inga Chabros z II A - Będę wiedziała, jak ustrzec się przed problemami, choćby przy zakupach na giełdach internetowych.
Podobnie twierdzi Grzegorz Lasota:
- Dużo mi dały te warsztaty. Mam świadomość, że mamy zagwarantowanych wiele praw, ale niektórzy przekraczają, łamią nasze prawa i trzeba być czujnym. Dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę, o czym pamiętać, by nie mieć problemów z prawem.
O tym, że nieznajomość prawa szkodzi przekonał się Jakub Korbecki:
- Wrażenia z zajęć, jak najbardziej pozytywne, było poruszanych dużo praktycznych, życiowych kwestii. Zainteresowały mnie prawa osoby zatrzymywanej przez policję, dotyczące osób dyskryminowanych. Mogliśmy dopytać o różne kwestie, to były fajne lekcje. Nauczyciele - wolontariusze z Fundacji nagradzani byli podczas zajęć oklaskami, szczególnie Austriak Christoph Hilkesberger.
- Ten program "Prawa na co dzień" to polska wersja programu "Street Law" z 1972 r z USA - tłumaczy koordynator projektu Arkadiusz Cudnoch. - Oswajamy młodych ludzi z prawem, praktyką prawną, co ma pomóc im w codziennym życiu.
Żeromszczacy już wiedzą, że i w dorosłym życiu nie zaszkodzi znać i dbać o swoje prawa.
Strona internetowa Fundacji Instytutu na rzecz Państwa Prawa: www.fipp.org.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.