PISZĄ OPERAT UZDROWISKOWY
Wiadomo już kto wykona dla gminy Nałęczów operat uzdrowiskowy.
- Przetarg wygrała firma Arcadis Ekokonrem sp. z o.o Wrocławia - informuje Zbigniew Pacholik z UM w Nałęczowie - Oferta cenowa firmy jest bardzo atrakcyjna - tylko 96 tys., a nie jak zakładaliśmy ponad 200 tys. Firma ma czas do końca kwietnia 2008 roku na wykonanie tej dokumentacji, która później będzie złożona do Ministerstwa Zdrowia.
Operat uzdrowiskowy to dokumentacja zawierająca m.in. badania, ekspertyzy, które określają stan bazy uzdrowiskowej, środowiska, właściwości wód leczniczych, klimatu miejscowości ubiegającej się o przyznanie statusu uzdrowiska. Na jego podstawie do 1 października 2008 roku Minister Zdrowia ma wydać decyzję o tym, czy Nałęczów może mieć nadal status uzdrowiska.
Miejmy nadzieję, że ten operat to tylko formalność. Póki co, nie wszyscy mieszkańcy Nałęczowa są zadowoleni z granic najbardziej rygorystycznej strefy uzdrowiskowej "A".
PARTNERSKA KONFERENCJA
Pięcioosobowe delegacje z miast partnerskich z Węgier (Nyiracsad i Karcag), ze Słowacji (Terenčianskie Teplice) oraz gościnnie z Francji (Longueau) przyjadą do Nałęczowa (31. maja - 04. czerwca 2007) na konferencję pod hasłem: Prezentacja systemów edukacji. Podczas konferencji zaprezentowane i omówione będą systemy edukacyjne w Polsce (na przykładzie trzech nałęczowskich szkół), system szkolnictwa na Słowacji i Węgrzech.
Atrakcją dla zagranicznych gości ma być m.in. otwarcie wystawy pokonkursowej VII Międzynarodowego Biennale Sztuki Najmłodszych oraz udział w imprezach z okazji stulecia Przedszkola im. A. Żeromskiego w Nałęczowie.
Ciekawe jak zdadzą ten "międzynarodowy egzamin" nałęczowskie szkoły?
ULICA PARTYZANTÓW - DO REMONTU
Natychmiastowego remontu wymaga stroma ul. Partyzantów, która osuwa się i zapada. Jednak dopiero wykonanie specjalnych odwiertów ma pokazać przekrój geologiczny podłoża.
- Wtedy będziemy mogli ustalić jaką techniką możemy tę ulice wyremontować - informuje burmistrz. - Może skorzystamy z takiej samej metody, która ma być wykorzystana na ul. Głębocznica.
Na wyczekiwany remont Głębocznicy ma być niebawem ogłoszony przetarg.
GDZIE TE STANDARDY?
Gmina posiada trzy budynki z mieszkaniami komunalnymi w tzw. bloku awaryjnym, w wilii "Osłoda", jednak są one w fatalnym stanie:
- Największym problemem gminy jest konieczna budowa mieszkań komunalnych. Niektóre obiekty mają już pewnie po 100 lat. Najmłodszy blok awaryjny był budowany w latach 70. i też nie był remontowany od tamtej pory. Musimy jak najprędzej pomyśleć o budowie nowych mieszkań komunalnych - informuje burmistrz A. Ćwiek - Na razie oglądaliśmy nowy blok komunalny w Puławach. Teraz szukamy miejsca na lokalizację tej inwestycji dla gminy Nałęczów.
Niestety w rozwijającym się Nałęczowie mieszkania komunalne są reliktem dawnej epoki. A oferowane przez gminę jako minimum socjalne, powinny nadążać za postępem cywilizacyjnym.