Już po raz trzeci przy współudziale Klubu Byłych Pracowników Oświaty zorganizowana została impreza plenerowa "Nałęczowska Wiosna z Książką i Różą". Nawiązuje ona do katalońskiej tradycji obdarowywania bliskich w dniu św. Jerzego i św. Wojciecha książką i różą. Ten piękny zwyczaj propagujący książkę, czytelnictwo na stałe wpisał się już w cykl nałęczowskich imprez.
W tym roku 25 kwietnia aura nie dopisała, ale zorganizowana na kresową nutę "Wiosna z Książka i Różą" atrakcyjną oprawą przyciągnęła wielu miłośników nie tylko książek.
Kresowy klimat imprezy nawiązywał do książki autorstwa p. Józefa Burczaka - Abramowicza "Nad Jamcem i Wilią. Wspomnienia", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Biblioteki im. Faustyny Morzyckiej w Nałęczowie. Tego dnia zagrała Kraśnicka Orkiestra Dęta, odbył się też niepowtarzalny koncert na rogach myśliwskich - strawa dla duszy. Strawą dla zziębniętych był rozgrzewający bigos (danie - ewenement w unijnym menu). Parada ułańska zapierała dech w piersiach miłośnikom koni i mundurów. Urocza Zosia rodem z "Pana Tadeusza" obdarowywała pąsowymi różami ułanów...
Zagrał róg, ożyły wspomnienia... Odezwała się echem miniona młodości "Nad Jamcem i Wilią" we wspomnieniu o kresach...
To tylko jeden lapidarnie nakreślony dzień z życia Biblioteki im. Faustyny Morzyckiej - świąteczny dzień. Na co dzień dzieje się tu nie mało. Organizowany jest cykl "Spotkania z literaturą współczesną", na którym sympatycy literatury oraz młodzież nałęczowskich szkół mają niepowtarzalną okazję, by zetknąć się z współczesnymi autorami twórczości literackiej, poetyckiej oraz prezenterami dobrej literatury współczesnej. Interesujące były również zorganizowane tu warsztaty sztuki układania ikebany, warsztaty szybkiego czytania i technik pamięci.
Miejsce wśród setek książek, to oprawa dla wielu wystaw prac plastycznych. Obecnie (01.05.04. - 31.05.04.) można oglądać wystawę prac przedszkolaków z nałęczowskiego Przedszkola im. A. Żeromskiego pt. "Nałęczów - Moje Miasto", prezentującą wizerunek naszego miasta postrzegany oczyma dzieci. Tu również eksponowane są intrygujące impresje malarskie Bohdana Saby na wystawie zatytułowanej "W krainie moich wzruszeń".
Na maj zaplanowano wiele atrakcji dla czytelników nałęczowskiej Biblioteki.
W dniach 10 -15 maja w ramach "Dni Czytelnika" umożliwiono gościom biblioteki skorzystanie z darmowego dostępu do Internetu. Dla najmłodszych czytelników przygotowano cykl spotkań "Czytanie zbliża pokolenia" w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Najpiękniejsze bajki polskie, europejskie przeczytali dzieciom: 10 maja Przewodniczący Rady Miasta p. Krzysztof Zubrzycki oraz Wiceburmistrz Nałęczowa p. Zbigniew Pacholik. Natomiast 12 maja przedszkolakom czytały: autorka książeczek dla dzieci p. Alicja Barton z Lublina, p. Zofia Szumiłło - przedstawicielka Wojewódzkiej Biblioteki w Lublinie oraz nauczycielki z Klubu "Jesienni Entuzjaści" - p. Bożena Kursowa i p. Wiesława Dobrowolska - Łuszczyńska. W piątek 14 maja dzieci słuchały bajek czytanych przez p. Halinę Bukowską prezes TPN oraz p. Monikę Szyszko z Klubu "Jesienni Entuzjaści"
Pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa w nałęczowskiej Bibliotece odbył się finał I Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej o Nałęczowie.
W I kategorii wiekowej - uczniów szkół podstawowych - zwyciężyła Monika Witamborska ze SP w Nałęczowie. W II kategorii uczniów gimnazjum laureatką została Dorota Gędek z Gimnazjum w Piotrowicach. Wśród licealistów (III kategoria) zwyciężyła Monika Banaszek z LO. im. St. Żeromskiego w Nałęczowie.
Przez cały maj trwać będzie konkurs czytelniczy dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. St. Żeromskiego. Zaś 20 maja uczniowie klas "0" pasowani będą na czytelników nałęczowskiej Biblioteki. Zachęca to do czytelnictwa rozwijającego wyobraźnię pokolenie urodzone w dobie "kultury obrazkowej". To nasza nadzieja na przyszłość. Zatem warto od najmłodszych lat zaprzyjaźniać człowieka ze starym, ale nadal wartościowym medium - książką - tak zajmująco, jak robią to pracownicy naszej biblioteki.
B. Miła.