Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Napisane przez  Paweł Wałęcki Dział: Relacje i zapowiedzi
28
Lut
2021

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Obrońcy naszej niepodległości dla niektórych są jedynie postaciami z kart historii, ewentualnie z pomników. Dla mieszkańców Lubelszczyzny, częściej niż dla mieszkańców innych rejonów kraju często są to przodkowie, krewni, członkowie rodzin, sąsiedzi.

Szczególnie "partyzancki", nawet jak na wysokie standardy Lubelszczyzny jest region Płaskowyżu Nałęczowskiego, terenów między Kazimierzem Dolnym a Lublinem. Tym bardziej że był to rejon w którym stykały się wpływy wybitnych dowódców partyzantki antykomunistycznej; "Zapory" (mjr Hieronim Dekutowski) na południu i  "Orlika" (mjr Marian Bernaciak) na północy. Partyzanci pod ich dowództwem dokonali wielu niezwykłych akcji, jak atak na MO i walka w Sowietami w Kazimierzu w 1945 pod dowództwem "Zapory"(o akcji pisaliśmy tutaj:  https://www.e-kazimierz.com.pl/informator.php?id=zolnierze_wykleci2015), albo rozbicie oddziałów komunistycznych w Lesie Stockim przez partyzantów "Orlika" ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_w_Lesie_Stockim) Gdy zabrakło doświadczonych partyzantów i wybitnych dowódców mogło się zdarzyć tak jak pod Nałęczowem w 1945, kiedy sowieci rozbili grupę młodych, niedoświadczonych ochotników pod nieudolnym dowództwem "Szatana" (więcej tutaj:  https://www.naleczow.com.pl/historia/niezlomni/65-rozbicie-oddzialu-szatana.html)

Nawet najlepsi dowódcy i najtwardsi żołnierze nie byli wstanie obronić cywilów przez zemstą "bezpieczniaków" i "utrwalaczy władzy ludowej". Taki los spotkał Wąwolnicę, spacyfikowana przez komunistów 1946 (https://www.naleczow.com.pl/historia/niezlomni/66-pacyfikacja-wawolnicy-przez-ub.html). Wobec miażdżącej przewagi bolszewików z czasem stawało się oczywiste, że partyzanci nie obronią nawet samych siebie. Ginęli po kilku, albo w pojedynkę; jeśli mieli szczęście to w polu, z bronią w ręku, jeśli nie - to zakatowani w ubeckich aresztach i w więzieniach (jak na Zamku w Lublinie). 

Członkowie ostatniego, IV Zarządu WiN, któremu podlegali „Orlik” i „Zapora” zostali zamordowani 1 marca 1951 i ten dzień wybrano na  upamiętnienie antykomunistycznych partyzantów.  

Do dziś szczątki pomordowanych odnajdywane są w nieoznaczonych mogiłach. (w 2019 znaleziono w Lublinie kolejne szczątki (https://lublin.ipn.gov.pl/pl5/aktualnosci/83703,Lublin-Szczatki-5-osob-odnalezione-na-terenie-cmentarza-przy-ul-Unickiej.html).  Komuniści odmawiali swoim wrogom i uczciwego procesu i godnego pochówku, a mścili się na nich też długo potem, oskarżając przez cały okres PRL o najgorsze zbrodnie - stąd żołnierze niezłomni z AK, ROAK, DSZ, WIN, KWP, NSZ i innych organizacji zostali zapamiętani pod wspólną nazwą Żołnierzy Wyklętych.

Cześć i chwała bohaterom!

 

Zapraszamy na wybrane wydarzenia online:

1 marca, 17:35

2 marca, 17:00

3 marca, 12:00

  • Premiera filmu „Rozkaz – rozbić więzienie!” (35 min., scenariusz i reżyseria. Przemysław Bednarczyk, zdjęcia: Wojciech Pronin, kierownik produkcji: Bartosz Bednarczyk) Facebook -> IPN Lublin i Youtube -> IPNtvPL. Filmowy dokument przedstawiający przebieg akcji rozbicia więzienia w Radomiu, przeprowadzonej przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego ps. Harnaś dnia 9 września 1945 r.  

7 marca

  • premiera na kanale IPNtv nagrania z koncertu nagranego z okazji 70. rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” przez BEN IPN w 2019 r.

 

Zobacz również:

Obchody w kraju: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138079,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2021.html

Przypominamy o konkursie na recenzję filmu "Wyklęty": http://noknaleczow.pl/aktualnosci/260-konkurs-z-zostan-recenzentem-kina-cisy

Więcej o Niezłomnych: https://www.naleczow.com.pl/historia/niezlomni.html

(0 głosów)