Pod festiwalowym namiotem (idealnie chronił przed słońcem!) na gości czekało ponad 40 stoisk z lokalnymi wyrobami spożywczymi i rękodziełem. Można było skosztować niepowtarzalnych w smaku wypieków, pierogów, pasztetów z cukinii, konfitur... Coś dla siebie znaleźli także miłośnicy trunków, którzy mogli raczyć się wybornymi nalewkami oraz skosztować doskonałych win.
Wystawcami byli przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, kwatery agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i rolnicy z 11 stowarzyszonych w LGD gmin (Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, gmina Pu-ławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn). W tym roku można było także posmakować produktów lokalnych oferowanych przez Francuzów i Węgrów, którzy przyrządzili swój tradycyjny gulasz.
Podczas festiwalu prezentowano rzemiosło i rękodzieło, jak również usługi oraz pamiątki turystyczne. Zainteresowaniem cieszyły się jak zawsze, pokazy – tkania na tradycyjnym warsztacie tkackim, toczenia glinianych naczyń, czy wytwarzania tradycyjnych ozdób. Uczcie dla ciała towarzyszyła uczta dla ducha. Ze sceny płynęły swojskie melodie i pozytywna energia. Zagrały lokalne zespoły muzyczne, w tym „Kapela Nałęczowska”. Z recitalem piosenek francuskich wystąpił Gerard Poncelet, wiceburmistrz miasta partnerskiego Nałęczowa – Longueau.
Organizatorzy zaproponowali przejście questów po Nałęczowie, co okazało się strzałem w dziesiątkę (szczególnie wśród rodzin z dziećmi). Na odkrywców, którzy zdobyli skarb, czekały pamiątkowe gadżety.
Finałem imprezy było wręczenie certyfikatów Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” wytwórcom wybranych produktów lokalnych. W tym roku Zarząd LGD przyznał certyfikaty 36 lokalnym wyrobom. Wśród wytwórców z terenu Gminy Nałęczów certyfikaty otrzymali:
- w kategorii produkt spożywczy Kazimiera Wójtowicz (kaszak wiejski),
- w kategorii sztuka/rękodzieło Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska Pracownia Regionalna „W stronę Ziemianek” (wyroby tkackie: chodniki, kilimy) oraz Halina Kurek (makatka kuchenna „Ziemianka”),
- w kategorii pamiątka turystyczna Monika Matuła-Wetzlich (komplet szydełkowy – „Podwieczorek w Nałęczowie”) oraz Piotr Bednarczyk (szklana bombka ręcznie malowana z motywami architektury regionalnej).
– Rękodziełem zajmuję się od ponad dziesięciu lat i wraz z koleżankami z Klubu Haftu „Ziemianka” uzyskałyśmy wcześniej zbiorowe certyfikaty, ten jest pierwszym indywidualnym certyfikatem za moje wyroby tkackie – mówi Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska i już dziś zaprasza do swojej pracowni, takiej z prawdziwego zdarzenia, która ruszy w maju 2014 r.– Przyznane certyfikaty potwierdzają jakość wyrobów, przynależność do dziedzictwa narodowego poprzez ich związek z miejscową, często długoletnią tradycją kulturową. Pozwalają na posługiwanie się znakiem „Produkt Lokalny” i dystrybucję zarówno podczas festiwali, jak i kiermaszy produktów lokalnych. Wszystkie certyfikowane wyroby są produktami unikalnymi, dostępnymi wyłącznie w danym regionie. Stanowią zawsze wyjątkową pamiątkę dla kuracjuszy, wczasowiczów i turystów odwiedzających Nałęczów.
– Cieszę się z tego wyróżnienia, to mój pierwszy certyfikat. To motywuje do dalszej pracy, nobilituje, daje nowe możliwości – mówi Monika Matuła-Wetzlich, której zamiłowanie do szydełkowania, haftu zaszczepiła jeszcze w podstawówce pani Krystyna Tarka. – Teraz turyści, kuracjusze mogą kupić oryginalne pamiątki, nawiązujące do lokalnej tradycji.
– Ciągle odnajdują się stare rodzinne fotografie, świadczące o tradycji tkackiej w gminie Nałęczów. Jestem przekonana, że zgromadzona już dokumentacja pozwoli odtworzyć dziesiątki pięknych wzorów tkanin, którymi cieszyli się dawni mieszkańcy tych okolic. – dodaje pani Wiesława, pasjonatka tkactwa, jedna z ośmiu twórców, którym Zarząd LGD przyznał specjalne nagrody za zgłoszone w tym roku produkty.
Certyfikowane produkty lokalne można nabyć na kiermaszu produktów lokalnych (plac przed NOK w czwartą niedzielę miesiąca) oraz w izbach produktów lokalnych.