Napisane przez  LC
23
Gru
2012

Święto aktywnych kobiet

Tegoroczna, trzecia już edycja Kongresu Kobiet Lubelszczyzny odbyła się 17 XI 2012 r. w hotelu Focus przy ul. Skowronkowej w Lublinie (od godz. 9 do godz. 17).

W Kongresie pod hasłem "Aktywność Kobiet" i to aktywność w każdej dziedzinie życia, uczestniczyło ponad 600 pań - były to przedstawicielki różnych zawodów i profesji z naszego regionu. A więc kobiety biznesu, polityki, kultury. Urzędniczki, społeczniczki, nauczycielki, artystki, lekarki, a także członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, gospodynie domowe itd.

- Organizowany po raz trzeci Kongres Kobiet Lubelszczyzny- jak tłumaczyła Henryka Strojnowska, przewodnicząca Stowarzyszenia "Kongres Kobiet Lubelszczyzny" jest odpowiedzią na postulaty i inicjatywy kobiet. Takie spotkania mają służyć integracji, inicjowaniu działań na rzecz poprawy sytuacji kobiet w naszym regionie i wspieraniu ich aktywności w przedsiębiorczości, samorządach i organizacjach społecznych. Stanowią też płaszczyznę wymiany informacji i doświadczeń kobiet, które działają aktywnie i chcą to robić na co dzień. - Bariery kobiety napotykają wszędzie. W naszej mentalności - i kobiet i mężczyzn - ale też w sposobie funkcjonowania firm, w czasie pracy, w sposobach awansu. Na to, że kobiety zarabiają mniej, nie ma ich na kluczowych stanowiskach itd. przymyka się oczy- mówiła europosłanka prof. Lena Kolarska- Bobińska.

Dyskutantki podkreślały, że kobiety nie stanowią opozycji wobec mężczyzn, ale są konstruktywną propozycją - łatwiej improwizują, nawiązują kontakty, podtrzymują więzi emocjonalne, są dumne z własnych osiągnięć, a własna firma - to afirmacja niezależności i równości. Kongres to nie tylko wykłady i dyskusje. W "Strefie Kobiet" można było oglądać pokazy mody pokoleń, makijażu, występy artystyczne, pokazy filmowe czy też wziąć udział w warsztatach Nordic Walking. Ciekawe były stoiska wystawiennicze, w tym m.in.: rękodzieło artystyczne, eko-biżuteria, hafty, koronkarstwo, obrazy, fotografia, degustacja potraw regionalnych, doradztwo zawodowe, doradztwo dotyczące funduszy europejskich, poradnictwo ubezpieczeniowe, finansowe, biznesowe, porady wizażystów i stylistów.

W podsumowaniu głos zabrały: Henryka Strojnowska - przewodnicząca Stowarzyszenia KKL, Agnieszka Kozłowska- -Rajewicz - pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, Joanna Mucha - Minister Sportu i Turystyki i Barbara Labuda- były minister w Kancelarii Prezydenta RP i ambasador RP w Luksemburgu. Zwycięzcom wręczono statuetki III Kongresu, w loterii fantowej losowano nagrody dla uczestniczek Kongresu.

Obrady zakończył występ muzyka hiphopowego i mistrza freestyle - "Dolara" Tomasza Dymka. Gminę Nałęczów reprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Bronice - Rozalia Kruk Drzewce - Kazimiera Wójtowicz, Barbara Stasiak, Renata Figiel, Małgorzata Franczak- Kopińska, Barbara Kośmider, Beata Raczyńska, Piotrowice Małe - Genowefa Wójciak, Nałęczów - pisząca te słowa.

autor: Lucyna Chudy
(0 głosów)