Napisane przez  UG
13
Gru
2008

Wyższe podatki

Nałęczowscy radni na XX sesji RM przyjęli jednogłośnie uchwałę dotyczącą wysokości stawek podatków od nieruchomości i zwolnień w tym podatku na 2009 rok. Stawki te zostały podniesione o wskaźnik inflacyjny w granicach 4,5%, co ma na celu urealnienie wpływów podatkowych. Zdaniem burmistrza Andrzeja Ćwieka wzrost ten jest uzasadniony, a szansa na obniżenie stawek jest wówczas, gdy przybędzie podatników.

Podatek za mkw. powierzchni użytkowej budynków służących do celów socjalno-bytowych (mieszkalnych) wzrósł jedynie o 2 grosze. Nowością jest zaproponowanie stawki dla budynków, a także gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z produkcją i wytwarzaniem wód mineralnych oraz napojów gazowanych. - Wprowadzenie tej stawki jest uzasadniane celami społecznymi i gospodarczymi. Na terenie gminy Nałęczów istnieją dwie takie firmy. Płacą one do tej pory jedynie podatek od nieruchomości, lecz nie wnoszą one dodatkowych opłat za eksploatację terenów - tłumaczy burmistrz.

Radni uchwalili dla tego typu działalności stawkę podatku maksymalną. Wzrost dochodów gminnych po podwyżkach szacuje się na 190 tysięcy zł. Od podatku zwolnione będą nieruchomości, grunty, budynki i budowle należące do gminy nie przekazane w użytkowanie lub zarząd, jak również grunty, budynki i budowle zajęte na potrzeby straży pożarnej nie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

  • Od budynków i ich części mieszkalnych od 1m2 powierzchni użytkowej zapłacimy 0,51zł ( cena dotychczasowa 0,49zł)
  • Od budynków i ich części mieszkalnych zajętych do prowadzenia działalności gospodarczej od 1m2 powierzchni użytkowej: 17,90zł (17zł)
  • Zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej związanych z wytwarzaniem wód mineralnych i napojów od 1m2 powierzchni użytkowej: 19,81zł (17zł)
  • Zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotów kwalifikowanym materiałem siewnym od 1m powierzchni użytkowej: 9,24zł ( 8,86zł)
  • Zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych od 1m2 powierzchni użytkowej: 4,01zł (3,84zł)
  • Pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie nieodpłatnej działalności statutowej użytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: za pierwsze 10m2 3,67zł/ m2 , powyżej 10m2 6,28zł/ m2 (3,67zł)
  • Od budowli 2% wartości
  • Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków od 1m2 powierzchni obowiązująca 0,62 zł ( do tej pory 0,59zł)
  • Związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie produkcji i wytwarzania wód mineralnych i napojów bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków od 1m2 powierzchni 0,74zł maksymalna stawka ( do tej pory 0,59zł)
  • Pod jeziorami zajętymi na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne od 1ha powierzchni maksymalna stawka 3,90zł (było 3,74zł)
  • Pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie nieodpłatnej działalności statutowej użytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1m2 0,23gr ( było 0,22gr, max. 0,37gr)
  • Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle mienia gminnego nie przekazane w użytkowanie lub zarząd, a także grunty, budynki i budowle zajęte na potrzeby ochotniczej straży pożarnej nie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.
Urszula Greszata
(0 głosów)