Wśród zaproszonych na tę uroczystość osób nie zabrakło wójta gminy Strawczyn (miejsca urodzenia Stefana Żeromskiego), miejscowych władz, dyrekcji i kolegów z Muzeum Lubelskiego, z zaprzyjaźnionych muzeów: Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, J. I. Kraszewskiego w Romanowie, dyrekcji, pracowników i młodzieży z miejscowych szkół, placówek oświatowych oraz przewodników.
Goście obejrzeli odnowioną pracownię, w której od lipca do końca roku 2007 roku trwał remont, drugi w historii Chaty tak gruntowny i szeroko zakrojony. Remont był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została wymieniana więźba dachowa, krokwie i gont, który położony został przez górali z Podhala, ocieplono dach i zainstalowano nowe ogrzewanie wewnątrz obiektu. Wykonawcą prac konserwatorskich były Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków SA Oddział w Lublinie. Na czas remontu wszystkie meble i eksponaty znalazły schronienie w gościnnych progach Muzeum Lubelskiego i przez cały ten czas były prezentowane na Zamku Lubelskim. Zakonserwowane i odświeżone wróciły już na swoje stałe miejsce w nałęczowskiej Chacie pisarza.
Po zwiedzeniu Chaty korowód gości udał się pod pomnik pisarza w parku Zdrojowym, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie już w sali balowej Pałacu Małachowskich uczestnicy spotkania wysłuchali niezwykle interesującego wykładu prof. dra hab. Zdzisława Jerzego Adamczyka, epistolografa, niestrudzonego poszukiwacza i badacza listów pisarza, których piąty tom, w jego opracowaniu, czeka na druk w wydawnictwie Czytelnik. Poruszająca opowieść o niezwykle skomplikowanych relacjach i związkach w życiu Żeromskiego oraz prezentacja wybranych, nieznanych dotąd, listów Oktawii Żeromskiej z różnych okresów jej życia było niezapomnianym wydarzeniem. Muzycznym prezentem dla gości był koncert zespołu wokalnego Freony z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie pod kierunkiem Jolanty Woźniakowskiej i Sylwi Janickiej-Gorgol.
Marcowa uroczystość zainaugurowała obchody Jubileuszu 80-lecia powstania Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, najstarszego muzeum literackiego w tej części kraju.