Nałęczowski supermarket powstał na bazie Nałęczowskiej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej. NSRH nie poddała się zębowi czasu i pod fachowym kierunkiem przeobraża się na miarę XXI wieku, w dobie integracji Polski z Unią Europejską. Od 1998 roku realizowany jest plan restrukturyzacji. "Zadania postawione w programie restrukturyzacyjnym są ambitne, ale jednocześnie bardzo trudne. Zwłaszcza, że sytuacja NSRH w momencie rozpoczęcia jego realizacji nie pozwalała na utrzymanie dobrego tempa zmian. Dlatego program opracowany na lata 1998-2002 został zweryfikowany, a jego zakończenie planowane jest na koniec 2004 roku. Szczegółowy program to 20 - stronicowe opracowanie. Najważniejsze zadania zostały zrealizowane. Nie da się ukryć, wszyscy jesteśmy przecież świadkami głębokich przemian, jakie dokonały się w NSRH."- informuje Grzegorz Kobus prezes Zarządu NSRH.
W wyniku wprowadzanych zmian formalnych, na bazie Wytwórni Wód Mineralnych w Drzewcach w 1999 r. powstała, doskonale dziś prosperująca, firma "Nałęczów Zdrój" sp. z o.o. produkująca znaną w całej Polsce "Cisowiankę". "Udziałowcami tej spółki są: producenci maszyn rozlewniczych z Olsztyna, dystrybutor artykułów spożywczych z Poznania oraz NSRH i jej członkowie. NSRH wniosła aportem źródła wody i budynki, pozostali udziałowcy nowoczesną technologię, skuteczną dystrybucję i oczywiście finanse. Spółka prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, a jej udziałowcy czuwają nad jej funkcjonowaniem i rozwojem."- tłumaczy prezes G. Kobus.
Kolejne zmiany nastąpiły w roku 2001, kiedy to na bazie Domu Handlowego, Targowiska ze sklepem metalowym oraz Piekarni powstała Nałęczowska Spółka Handlowa sp. z o. o.. Założycielami i udziałowcami NSH sp. z o. o. są NSRH i jej 35 członków, którzy wyrazili chęć tworzenia nowej spółki, pozostając jednocześnie członkami spółdzielni. Zarząd spółdzielni i spółki to te same osoby: Grzegorz Kobus i Emil Gajewski, także Rada Nadzorcza spółki została utworzona z Rady Nadzorczej spółdzielni. Majątek Nałęczowskiej Spółdzielni Rolniczo - Handlowej i Nałęczowskiej Spółki Handlowej spółka z o. o. pozostał w tych samych rękach.
W NSH, NSRH oraz "Nałęczów Zdrój" zatrudnionych jest łącznie ponad 100 osób, z czego ponad 80 na terenie miasta i gminy, co jest istotne dla naszego lokalnego rynku pracy. "Poprzez wzrost wartości i dobre wyniki finansowe firm "Nałęczów Zdrój" i Nałęczowskiej Spółki Handlowej członkowie NSRH dysponują niewiele mniejszym majątkiem niż 10 lat temu" - twierdzi Grzegorz Kobus. Ograniczona ilość "efektywnego" majątku i dobre zagospodarowanie funduszy uzyskanych ze sprzedaży "nieefektywnego" majątku, to dzisiejsze realia gospodarcze.
NSRH zrealizowała również, prawie w całości, plany związane z przełożeniem majątku z terenów wiejskich do miasta. Czego najlepszym przykładem jest zainwestowanie środków ze sprzedaży Bazy Obrotu Rolnego w Sadurkach i kilku wiejskich sklepów w budowę i urządzenie Supermarketu. Modernizacja dwóch poziomów handlowych (supermarketu i pasażu) oraz wyposażenie obiektów w: komputerowy system obsługi klienta, cyfrowy system monitoringu przeciwkradzieżowego, elektroniczny system antywłamaniowy, to koszt ponad 600.000 zł.
Prace nad urządzeniem supermarketu trwały ponad pół roku, ale to nie koniec modernizacji w obiekcie przy ul. 1-ego Maja. Planowana jest budowa podjazdów dla wózków od strony wschodniej i południowej, schodów od strony północnej, tak, by stworzyć wygodne przejście z parkingu, który będzie powiększony i utwardzony kostką brukową.
Otoczenie sklepu ma być uporządkowane, wykonana elewacja na obecnie mało efektownym budynku. Ponadto planowana jest jeszcze rozbudowa i zmiana funkcji części biurowej oraz zadaszenie "Towarowca". Wszystkie te zmiany sprawią, że obiekt ten nie będzie szpecił, ale komponował się z architekturą Nałęczowa.
Czekając na zupełną metamorfozę korzystajmy z tego, co oferuje nam odmieniony Dom Handlowy i zastanawiajmy się nad nową nazwą dla tego obiektu. Niebawem zostanie zorganizowany w tym celu konkurs na nazwę, o czym poinformujemy na łamach "Gazety Nałęczowskiej".
B.W.
W wyniku restrukturyzacji Nałęczowska Spółka Handlowa sp. z o. o. administruje: Supermarketem, Hurtownią i Piekarnią, Targowiskiem, sklepem metalowym oraz pasażem handlowym urządzonym na dolnej kondygnacji byłego Domu Handlowego. Natomiast NSRH prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o sklepy: nr 1 "Ludowiec", nr 10 ul. Partyzantów, nr 11 w Sadurkach, nr 19 ul. Paderewskiego, nr 20 Drzewce oraz parking ul. Poniatowskiego, część obiektu administracyjno - handlowego przy ulicy 1-ego Maja 12.
W roku 1990 na terenie "małego" województwa lubelskiego prowadziło działalność 71 spółdzielni rolniczo - handlowych z grupy "samopomocowych". Przez ponad dziesięć lat spółdzielnie te podejmowały próby znalezienia sobie miejsca na lokalnych rynkach o niewielkim zasięgu terytorialnym. W przeciwieństwie do spółdzielni mieszkaniowych i banków spółdzielczych, dużo trudniej było im sprostać nowym warunkom postawionym przez gospodarkę wolnorynkową. W okresie PRL-u instytucje realizujące politykę państwa nakładały na spółdzielnie rolniczo - handlowe szereg zadań i obowiązków, które przyczyniły się do ograniczenia zaufania ze strony konsumentów i firm, rozpoczynających działalność już w nowych warunkach gospodarczych. Bardzo szybko powstały również firmy konkurencyjne, obejmujšce wszystkie obszary działalności spółdzielni. Pojawiły się trudności. Duży, często nieefektywny majątek, nietrafione inwestycje, kolegialny charakter zarządzania, struktura wykształcenia pracowników oraz ich mentalność - nie sprzyjały szybkim przeobrażeniom i zmianie wizerunku tych firm. Nie wszystkie również podejmowały zdecydowaną walkę o byt, a mocny konkurencyjny rynek zweryfikował ich ilość. W wyniku upadłości, likwidacji lub innych działań obecnie prowadzi zauważalną działalność niewiele ponad 40 spółdzielni (lubelskie). Na zachodzie kraju zmiany dokonywały się szybciej, spółdzielnie się łączyły restrukturyzowały. Na Lubelszczyźnie niewiele z nich postawiło sobie trudne zadanie restrukturyzacji.
Nałęczowska Spółdzielnia Rolniczo - Handlowa od 1998 realizuje opracowany przez zarząd program restrukturyzacyjny oparty na sprawdzonych zasadach gospodarowania, do których należą m.in.:
- nie ideologia, nie polityka, nie emocje tylko ekonomia;
- posiadanie dużej ilości obiektów nie jest celem działania firmy, bo nie to jest miarą jej wartości;
- lepiej mieć 10% udziałów w dobrym interesie niż 100% w złym.
(Grzegorz Kobus)