Wspólnie z nową dyrektor Nałęczowskiego Ośrodka Kultury – Jadwigą Sawą-Bednarczyk – zaprosili do współpracy Władysława Adamczuka i Józefa Chudego. Marzenie się spełniło.
Pierwszy raz Kapela Nałęczowska przy NOK zagrała, wykorzystując akordeon, klarnet i bębenek, 13 września 2008 r. na jubileuszu 85-lecia KGW Bochotnica. Wkrótce do zespołu dołączyłem i ja z tamburynem, śpiewem i konferansjerką. W tym składzie zagraliśmy i zaśpiewali „Stanisławie – drogi mistrzu” na jubileuszu 60-lecia pracy twórczej i 85 rocznicy urodzin artysty rzeźbiarza Stanisława Strzyżyńskiego. Mieliśmy już wtedy stroje ludowe (lubelskie, wypożyczone z Akademii Rolniczej w Lublinie) oraz kilkanaście piosenek w repertuarze (nie tylko ludowych). Występ Kapeli podobał się władzom miasta i licznie zgromadzonej publiczności tak, że posypały się propozycje kolejnych występów. Jeszcze tego samego dnia (20 września 2008 r.) Kapela zagrała w parku zdrojowym z okazji III Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Puchar SPA Nałęczów.
Potem były koncerty w Pałacu Małachowskich, szkołach podstawowych w Sadurkach i Nałęczowie, w Starej Aptece dla Związku Emerytów, w CSW „Energetyk” dla maturzystów i nauczycieli Szkoły Polskiej w Chicago itd. Tylko od września do końca roku 2008 Kapela zagrała 8 razy. Popularność Kapeli rosła, dołączali kolejni ludzie z pasją: Anna Kędra – śpiew i Leszek Zacharewicz – trąbka. W sześcioosobowym składzie znalazło się trzech muzyków byłej Orkiestry Dętej (Rysiek, Władek i Leszek).
W 2009 r. Kapela miała repertuar na ponaddwugodzinny występ oraz wielu fanów. Gościnnie występowały 9-letnie wtedy bliźniaczki Andżelika i Weronika Wójcik. Niestety, w grudniu 2009 r. odszedł od nas i gra teraz w chórach anielskich Władysław Adamczuk. Bardzo nam Ciebie Władku brak. Kapela zagrała w kościele pożegnanie.
W całym 2009 r. Kapela dała 15 koncertów. 2010 rok zaczęliśmy występem na estradzie NOK w ramach XVIII Finału WOŚP. Potem posypały się kolejne zaproszenia. Annę Kędrę zastąpiła Wiesława Pawłowska. Aktywnie włączaliśmy się do akcji wspierającej budowę obwodnicy Na-łęczowa (powstała na ten temat specjalna piosenka), wielokrotnie pokazywała nasze występy Telewizja Lublin. Polskie Radio Lublin również transmitowało naszą muzykę. W listopadzie 2010 r. dołączył do Kapeli Leszek Mirosław – klarnecista.
W 2010 r. daliśmy w sumie 17 koncertów z różnych okazji, na każdy przygotowując odpowiedni program. Zawsze mieliśmy satysfakcję z aplauzu widowni, sami też dobrze się bawiliśmy przy tym. Ale cały czas ponosiliśmy koszty: dojazdy na próby i niektóre koncerty, czas, konserwacja instrumentów, a nikt nie kwapił się z ich refundacją. Więc Kapela „zawiesiła się”. Rok trzeba było czekać, by znalazł się ktoś, kto potrafił znaleźć fundusze unijne na nowe stroje, instrumenty, aparaturę nagłaśniającą, by Kapela znowu zagra-ła. Wtedy dołączyła do nas Ada Lebioda (śpiew) i Jan Kutnik (kontrabas). I tak od listopada 2011 do końca 2012 roku zagraliśmy 20 koncertów.
W nowym – siedmioosobowym – składzie Kapela uzyskała pełne brzmienie. W repertuarze mamy skoczne polki i oberki, nastrojowe tanga, uroczyste marsze oraz piosenki ludowe, podwórkowe, cygańskie, lwowskie, charakterystyczne, okazjonalne itp.
W tym roku świętujemy mały jubileusz 5-lecia – koncert w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (07.09.br.). W sumie, od września 2008 do września 2013 zagrali-śmy 75 koncertów. Kapela wielokrotnie akompaniowała zespołom śpiewaczym KGW w Bochotnicy, Bronicach.
Mamy nadzieję, że dane nam będzie zaprosić czytelników „Gazety Nałęczowskiej” na kolejne „okrągłe” jubileusze Kapeli.
A gramy i śpiewamy zawsze z pasją!