W kontaktach z naszymi wszystkimi miastami partnerskimi główną naszą troską jest to, aby partnerstwo nie dotyczyło tylko osób będących akurat u władzy, ale dorosłych, młodzieży, dzieci, ludzi o różnych zawodów i zainteresowań. W przypadku, gdyby ta idea w stosunku do ludzi mieszkańców miast partnerskich nie zrealizowała się, to byłaby to nasza porażka. Chcemy kontynuować to, co zaczęli nasi poprzednicy od 18 maja 2002, podpisując z Nałęczowem umowę o partnerstwie. Podczas tegorocznych Dni Rzemiosła (19-20. IX), będzie kolejna okazja do uczczenia podpisania naszego partnerstwa i zaprezentowania Nałęczowa delegacjom z innych naszych miast partnerskich.
Jako nowa ekipa chcemy kontynuować tę wymianę. Naszą główna troską jest to, by wymian między naszymi miastami partnerskim służyła jak najbardziej ludności naszych miast. Z punktu widzenia kulturalnego taka wymiana implikuje ścisłe relacje, implikuje relacje ekonomiczne. Jesteśmy zwolennikami prawdziwego partnerstwa, które zapisze się w przyszłości na długie lata i dzięki temu nasze kontakty staną się oryginalne. Partnerstwo nie zrodziłoby się bez atmosfery obopólnej chęci współpracy.
Czy to jest pierwsza pana wizyta w Nałęczowie? co pana tu zaskoczyło pozytywnie i negatywnie?
Tak, po raz pierwszy jestem w Nałęczowie, wcześniej odwiedziłem nasze miasto partnerskie w Bułgarii, na Węgrzech i w Rumunii. Jeśli chodzi o zaskoczenia na minus, to najbardziej odczuwa się tu fatalny stan dróg, który dało się odczuć nawet w autobusie. Pozytywnie patrząc miłym zaskoczeniem jest wielka chęć wzajemnej współpracy. III Festiwal Tańca wywarł również bardzo duże wrażeniem, zauważyłem, że tańczy tu dużo więcej dziewcząt niż chłopców. Gdybym mieszkał tu zapisałby się do takiej grupy tanecznej, bo miałbym duży wybór w takiej grupie (śmiech)
Uważam, że spędziliśmy tu miłe chwile, jednak nie tylko na zabawie i poznawaniu się, ale i na rozmowy nad tym jak ma wyglądać nasza dalsza owocna współpraca.
Delegacja z Longueau gościła w Nałęczowie od 11 do 14 czerwca br. W następnym numerze rozmowa z Rajmundem Fipiakiem - prezydentem komitetu, który ma polskie korzenie Od 17 do 21 września 2009 delegacja z Nałęczowa, będzie gościć w Longoueau. Jest też jeszcze możliwość obejrzenia w NOK wytawy kart pocztowych z Amiens z kolekcji.