Nie zawsze rok szkolny rozpoczynał się 1 września. W 1976 roku, zgodnie z rozporządzeniem ówczesnego Ministra Oświaty, zajęcia rozpoczęły się 21 sierpnia (trudno zgadnąć, czym kierował się minister).
PATRON
30 maja 1977 roku to w historii szkoły w Sadurkach dzień bardzo ważny. Odbyła się wówczas uroczystość, nadania szkole imienia wielkiego polskiego pisarza, Bolesława Prusa. Szkoła otrzymała sztandar, a na frontowej ścianie odsłonięta została upamiętniająca to wydarzenie tablica. Uroczystość miała bogatą oprawę. Odbyło się ślubowanie na sztandar szkoły, wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom konkursu wiedzy o Bolesławie Prusie, występował szkolny zespół ZHP i chór.
Koniec lat 70. to narastający kryzys gospodarczy. Sytuacja finansowa w jakiej znalazł się nasz kraj, znalazła odbicie także w pracy szkoły. W roku szkolnym 1978/79 zawieszona została z powodu braku funduszy działalność stołówki szkolnej. Sytuacja taka utrzymała się do 1 stycznia 1982 roku.
Z LAT 80.
24 maja 1980 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej wieloletniemu dyrektorowi szkoły Hieronimowi Filipowi. Tablicę ufundowało społeczeństwo Sadurek, chcąc w ten sposób wyrazić szacunek i uznanie dla zasług dyrektora na rzecz szkoły i wsi. W odsłonięciu tablicy (została umieszczona na ścianie holu na parterze szkoły) wzięły udział władze oświatowe, młodzież szkolna oraz liczne grono mieszkańców Sadurek.
Kolejny rok szkolny (1980/81) zainaugurowała nowo powołana dyrektor szkoły, długoletnia współpracownica dyr. Filipa, Pelagia Ostrowska. Pierwsze zajęcia odbyły się 20 sierpnia, a uroczysta akademia 1 września.
W 1981 roku zakończono przedziwny eksperyment, jakim było utworzenie ze szkoły w Sadurkach szkoły zbiorczej z filią w szkole w Czesławicach. Uczęszczającym wówczas do szkoły uczniom oraz pracownikom najbardziej utkwił w pamięci notorycznie spóźniający się autobus szkolny. Z tego powodu przez pewien okres zajęcia w szkole rozpoczynały się o godz. 8.10.
ZMIANY
Zmieniała się sytuacja polityczna w Polsce i zmieniała się szkoła. 11 listopada 1982 roku po raz pierwszy od wielu, wielu lat odbyła się uroczysta akademia z okazji 64 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Święto 22 lipca powoli odchodziło w niepamięć.
Z kolei w maju 1984 roku w kalendarzu imprez szkolnych pojawiła się uroczystość, upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 - go maja.
W wakacje w latach 1985/86 i 87 w ramach wymiany młodzieży nasza szkoła gościła obozy młodzieżowe z NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna). W programach obozów obowiązkowym punktem programu było zwiedzanie przez młodych Niemców obozu zagłady na Majdanku.
W roku 1988 po raz ostatni młodzież szkolna "świętowała" rocznicę wybuchu Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. W roku szkolnym 1990/91 do szkół wprowadzone zostało nauczanie religii, co wywołało w tamtych czasach sporo kontrowersji. W dniach 18 - 20 maja tego roku odbyła się, jedyna jak dotychczas, szkolna wycieczka za granicę. Dzieci odwiedziły bardzo bliskie sercom Polaków miasto, Lwów. Jednym z głównych punktów programu wycieczki było zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego, a szczególnie części zwanej Cmentarzem Orląt Lwowskich.