Dyrektor Zespołu Szkół w Nałęczowie pani Janina Kręgiel - Mazurek zainaugurowała warsztaty, w których uczestniczyło 60 uczniów. Powitała wszystkich zebranych i wskazała na znaczenie pracy w życiu człowieka. Głównym celem warsztatów była pomoc absolwentom w podjęciu zatrudnienia, a także zwiększenie ich mobilności w poruszaniu się na rynku pracy.
Rynek pracy w gminie Nałęczów zaprezentował uczestnikom spotkania Zastępca Burmistrza Urzędu Miasta i Gminy w Nałęczowie pan Zbigniew Pacholik. Dowiedzieliśmy się więc m.in., że w nałęczowskiej gminie najwięcej zatrudnionych jest sanatoriach (600 osób) i samorządzie terytorialnym (300 osób). Poza tym, w powiecie puławskim, nałęczowskie uzdrowisko jest na drugim miejscu po Zakładach Azotowych S.A. pod względem ilości zatrudnienia.
Zapowiedzią kolejnego gościa była ankieta dotycząca przyszłej kariery zawodowej uczniów kończących naszą szkołę. A specjalistą w tej dziedzinie była nasza absolwentka pani Agnieszka Jasiocha, która obecnie pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Puławach. To dzięki pani psycholog poznaliśmy, krok po kroku, rolę Urzędu Pracy w aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia. Ale najciekawsze było jeszcze przed nami, ponieważ kolejnymi gośćmi były: pani Ewa Prokopowicz z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej i pani Arleta Zwolińska z Centrum Edukacji i Pracy OHP w Lublinie.
Dzięki warsztatom przeprowadzonym przez p. Ewę Prokopowicz i p. Arletę Zwolińską mieliśmy możliwość poznania własnych predyspozycji zawodowych oraz budowę ścieżki kariery zawodowej. Ponadto za pomocą testu: Centrum Informacji i Poradnictwa Zawodowego "Autotest - na przyjęciu" mogliśmy sprawdzić, jakie zawody pasują do naszej osobowości.
Kolejnym gościem była pani Agnieszka Żywicka z Fundacji OiC Poland w Lublinie, która przedstawiła nam zawody przyszłościowe oraz te, na które nie będzie zapotrzebowania. Do zawodów przyszłościowych należą: doradca finansowy, specjalista ds. marketingowych, księgowi, informatycy. Natomiast do zawodów schyłkowych należą: pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, piloci, rolnicy. Jak wynika z prognoz, absolwenci naszej szkoły mają bardzo dużo możliwości zdobywania, w krótkim czasie, zawodów preferowanych przez pracodawców.
Ostatnim zaproszonym gościem była pani Halina Mączka z Fundacji Puławskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, której wystąpienie "Pracodawca na lokalnym rynku pracy" przybliżyło nam przebieg rekrutacji oraz tajniki rozmowy kwalifikacyjnej.
Absolwenci stanowią szczególna kategorię bezrobotnych na rynku pracy. Pozyskanie zatrudnienia po ukończeniu szkoły wpływa na przebieg późniejszej kariery zawodowej. Wydłużanie się okresu wejścia na rynek pracy przez absolwentów zagrożone jest długotrwałym bezrobociem, dlatego tak istotna jest ich aktywizacja zawodowa. Celem warsztatów było ukazanie reguł panujących na rynku. Umiejętności, które tu uzyskaliśmy z pewnością pomogą nam w rozpoczęciu pomyślnej kariery zawodowej.
Magdalena Mazurek