Uczestnicy konferencji rozmawiali o Polakach i kulturze polskiej na Kresach. Wśród nich byli naukowcy, przedstawiciele środowisk kresowych i ich sympatycy. Częścią dwudniowego wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Kresach dla uczniów z całej Polski.
Na konkurs I Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Kresach wpłynęło blisko 100 prac w 3 kategoriach: historia, język polski i geografia. Wśród laureatów są m.in. potomkowie Kresowiaków ze Złocieńca w województwie zachodniopomorskim.
To druga konferencja z cyklu Nałęczowskie Spotkania Wschodnioeuropejskie "Willa Kresy". Pierwsza była poświęcona wielokulturowości tych terenów. Chodzi między innymi o przybliżenie kresowego dziedzictwa i zmianę świadomości społecznej na temat Kresów.
Konferencje "Kresy-zaginiony świat" nie bez powodu odbywają się w Nałęczowie. Uzdrowisko powstało dzięki Kresowianom, którzy po Powstaniu Styczniowym byli skazani na rosyjskie represje.
Organizatorami wydarzenia są: Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, Wschodnioeuropejski Instytut Nowoczesnej Edukacji i Zespół Szkół im.Zygmunta Chmielewskiego w Nałęczowie i Centrum Ucrainicum KUL.