Napisane przez  Bartłomiej Piech
20
Maj
2014

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca – święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się czerwonej fali sowieckiego niszczenia polskiego ducha. Tych ludzi dzisiaj wspominamy i czcimy, z pełną powagą, szacunkiem i należnymi wszystkimi honorami. W hołdzie historii i z nadzieją dla przyszłości.

Obchody tego dnia rozpoczęły się od wizyty delegacji naszej szkoły na czele z dyrektorem szkoły - Jerzym Rosiakiem wraz z pocztem sztandarowym na cmentarzu przy kościele parafialnym w Nałęczowie. Grupa reprezentująca naszą szkołę udała się pod pomnik żołnierzy, walczących o wolność naszego kraju po II Wojnie Światowej. Po okolicznościowym słowie, dyrektora, który przybliżył nam obraz ówczesnej sytuacji i jej znaczenie dla czasów obecnych, nastąpiła minuta ciszy. Następnie hołd poległym Polakom złożyła grupa reprezentacyjna szkolnego koła strzeleckiego „Strzelec”. Istotne tutaj jest zaznaczenie obecności pełnego umundurowania i zachowania wszystkich tradycji związanych z okazywaniem szacunku w Wojsku Polskim – postawa, salut, przemarsz, krok defiladowy itp.

Po powrocie z cmentarza, działacze z koła „Strzelec” przyjęli role konferansjerów podczas specjalnego apelu szkolnego, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie. W zgodzie z klimatem obchodzonego Dnia Pamięci, apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły przez delegację sztandarową w asyście umundurowanego „strzelca” oraz odśpiewaniem Hymnu Polski. Kolejnym punktem uroczystości było przemówienie dyr. Jerzego Rosiaka połączone z projekcją prezentacji multimedialnej przygotowanej przez patriotycznie aktywnych uczniów naszej szkoły – Krzysztofa Chałabisia i Mateusza Bąka – za sprawą trafnego doboru słów i ciekawej kompilacji.

Na koniec tego dnia czujemy się inni niż rano. Jesteśmy pełniejsi, wzbogaceni duchowo, pewniejsi siebie i dumni. Zobaczyliśmy, że ludzie oddający się idei tworzenia i utrzymania niepodległości Polski nie byli ludźmi zwykłymi – byli "niezłomnymi". Pamięć o nich, pomimo wszystkich przeciwności, jakie tworzyła im obca i wroga władza, przetrwała. Ich poświęcenie i czyny wytrzymały próbę czasu i z tego należy brać przykład.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

(0 głosów)