Publiczność miała okazję dowiedzieć się czegoś więcej o materiałach, które znalazły się w zbiorach specjalnych biblioteki, o ich historii i tego, w jaki sposób one tam trafiły. Pani Babinicz-Witucka - etnograf z wykształcenia i zamiłowania, przybliżyła słuchaczom ten zbiór przez pryzmat osób, które tworzyły zebrane eksponaty. Przypomniała sylwetki np.: Jana Żylskiego - rzeźbiarza, założyciela szkoły rzeźbiarskiej w Nałęczowie, Mieczysława Rogalskiego - twórcę rysunków satyrycznych wykonanych w Nałęczowie na początku XX w. czy Zbigniewa Czarkowskiego - fotografa, który pozostawił ponad 500 unikatowych zdjęć.
Większość zbiorów została zakupiona, ale wiele eksponatów zostało podarowanych m.in. przez Stefana Butryna czy przez Lucynę Perepeczko.
Jednym z ważniejszych punktów spotkania było uroczyste wręczenie podziękowań dla sponsorów, dzięki którym biblioteka była w stanie utworzyć dział zbiorów specjalnych i wydać powyższy katalog.
W drugiej części spotkania zaproszeni goście i zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać wykładu dr Jolanty Rodzoś na temat tożsamości lokalnej pt. Lubelszczyzna w Europie Regionów. Był to już drugi wykład pani doktor w nałęczowskiej Bibliotece.