Napisane przez  PW
05
Cze
2006

Nałęczowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej

Przeprowadzka z willi do baraku - i tak może wyglądać sukces.
   Nałęczowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej do jesieni zeszłego roku mieściły się w willi "Słoneczna" przy ul. Kościuszki. Dziś willa stoi pusta.


   WTZ-ety pomagają ludziom niepełnosprawnym intelektualnie lepiej funkcjonować, odnaleźć się w społeczeństwie. Tymczasem to sami pracownicy warsztatów znaleźli sie w sytuacji z której ciężko było wybrnąć.

   Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ulicy Kościuszki były prowadzone przez firmę Resta. Firma znana, zbierająca swego czasu nagrody za sukcesy w biznesie, ale, jak się okazało, zmierzająca prostą drogą do bankructwa.
Dla WTZ upadek firmy oznaczał utratę lokalu - ale nie to stanowiło najpoważniejszy problem.
"Warsztaty Terapii Zajęciowej nie mają osobowości prawnej" - wyjaśnia Maria Bednarz, kierowniczka WTZ - "muszą być prowadzone przez jakąś instytucję, organizację, fundację czy stowarzyszenie, bądź inny podmiot". Bez instytucji prowadzącej warsztaty musiałyby zostać zamknięte.

Zainteresowane osoby spodziewały sie że WTZ zostanie przejęty przez gminę Nałęczów.
"Przeprowadzone w Puławach, przy Starostwie spotkania z burmistrzem Nałęczowa nie dały rezultatu" - mówi Krystyna Matraszek, kierownik Zespołu ds Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej, nadzorująca WTZ z ramienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - próbowaliśmy nakłonić burmistrza Nałęczowa do przejęcia i prowadzenia warsztatów. Ani w czasie pierwszego spotkania, w sierpniu 2005, ani później, burmistrz nie był zainteresowany, choć nie wiązało sie to z żadnymi kosztami. (WTZ są finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Udało się uzyskać od burmistrza jedynie obietnicę zapewnienia lokalu."


   Lokal, jak się potem okazało, najpierw należało wyremontować a potem płacić całkiem spore pieniądze - ale najpierw pracownicy i rodzice uczestników musieli szybko znaleźć kogoś, kto poprowadzi WTZ. A ponieważ chętnych z zewnątrz nie było - najbardziej zainteresowani musieli wziąść sprawę w swoje ręce. Pracownicy warsztatów, rodzice uczestników i sympatycy powołali Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne i to ono prowadzi teraz WTZ. Umowa o przekazanie do prowadzenia warsztatu terapii zajęciowej w Nałęczowie przez Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne została podpisana 18 stycznia 2006 r. "Okazało się, że opuszczamy jedynie willę "Słoneczną" a nie Nałęczów. Nową siedzibę Warsztaty Terapii zajęciowej znalazły w oficynie przy ul. Spółdzielczej 17 (przy Zespole Szkół). Perspektywicznie patrząc, ta przeprowadzka jest dla nas korzystna" - mówi Maria Bednarz, od niedawna także prezes stowarzyszenia - "w nowym budynku jest więcej pomieszczeń, które będziemy mogli dostosować do potrzeb warsztatów. Chcielibyśmy wynająć również pozostałą część budynku".

   "To prawidłowy kierunek, kiedy warsztaty przejmują stowarzyszenia. Było widać, że dla firmy Draw (pozostałości po firmie Resta) warsztaty to piąte koło u wozu. - podsumowuje pani Matraszek - To wielka zasługa ludzi ze stowarzyszenia, że ocalili warsztaty, jedyne w Nałęczowie i okolicy. Gdyby to zniknęło nie byłoby w tych stronach nic. Dobrze sie stało, że stowarzyszenie przejęło warsztaty."
   Potwierdzeniem opinii p. Matraszek niech będzie fakt, że w czasie trudnego okresu przejmowania WTZ przez Stowarzyszenie zostało przyjętych pięciu nowych uczestników, zwiększając tym samym liczbę osób niepełnosprawnych objętych rehabilitacją społeczną i zawodową do dwudziestu.

Paweł Wałęcki



Nowe stowarzyszenie w Nałęczowie
   28.września 2005 zostało wpisane do rejestru Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne. Stowarzyszenie powstało w środowisku związanym z nałęczowskimi warsztatami Terapii Zajęciowej - jej prezesem jest Maria Bednarz, kierownik WTZ, I-szym wiceprezesem - Jacek Wołoszyński, II-gim wiceprezesem - Ewa Dobrowolska.
   "Stowarzyszenie to organizacja, która zajmuje się wielopłaszczyznowa pomocą (przede wszystkim w formie rehabilitacji) osobom niepełnosprawnym (także ruchowo). Wkrótce Stowarzyszenie planuje także pomoc osobom z uzależnieniami, zajęcie się profilaktyką uzależnień oraz podjęcie działań w środowiskach zagrożonych patologią" - mówi pani prezes Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne zostało powołane w celu "tworzenia dla osób potrzebujących wielopłaszczyznowych form pomocy, prowadzących do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym".

Cele Stowarzyszenia:

  1. Inicjowanie i prowadzenie różnorodnych form rehabilitacji i terapii osób z niepełnosprawnością umysłową, ruchową i zaburzeniami psychicznymi.
  2. Promocja i popieranie idei wyrównywania szans w zakresie rozwoju społecznego.
  3. Prowadzenie różnorodnych działań w zakresie profilaktyki uzależnień.
  4. Działania na rzecz środowisk zagrożonych patologią.
  5. Świadczenie wzajemnej pomocy i wsparcia.
  6. Prowadzenie działań integracyjnych.
  7. Organizowanie i udział w życiu społeczno - kulturalnym.
  8. Przygotowanie i prowadzenie obiektów opiekuńczych i rehabilitacyjnych.

Zadania oraz sposób realizacji celów:

  • Prowadzenie: warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, mieszkalnictwa chronionego, grup samopomocowych, grup wsparcia, innych form aktywizacji zawodowej i społecznej.
  • Tworzenie i prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego.
  • Działania rehabilitacyjne i terapeutyczne poprzez zajęcia kulturalno-oświatowe.
  • Promowanie wolontariatu i tworzenie warunków dla jego działalności
  • Pomoc, doradztwo, asystowanie w załatwianiu spraw związanych z rehabilitacją, edukacją, usamodzielnianiem, zatrudnieniem wspomaganym na otwartym i chronionym rynku pracy.
(0 głosów)