Napisane przez  JC
22
Kwi
2011

Kampania społeczna – Zły dotyk

"Dzieci skrzywdzone przez zły dotyk, chcą stać się niewidoczne" - to motto II edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej:"Zły dotyk".

Kampania poświęcona jest problemowi wykorzystywania seksualnego dzieci, a organizatorem jej jest m.in. Fundacja Dzieci Niczyje w Warszawie.

Krzywdzenie dzieci, wg Gill D. G., to każde działanie lub bezczynność jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, który deprawuje prawa i swobody dzieci i zakłóca ich optymalny rozwój.

Jedną z form krzywdzenia dzieci obok przemocy fizycznej, emocjonalnej i zaniedbywania jest wykorzystywanie seksualne. Stosunkowo niedawno zaczęto sobie uświadamiać, jak powszechnym zjawiskiem jest wykorzystywanie seksualne, jak bardzo rani dzieci, które padają jego ofiarą. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Polsce można szacować, że największe ryzyko wykorzystywania dotyczy dzieci w wieku 8-12 lat, poprzedzającym okres dojrzewania.

Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Nałęczowie odpowiedziała na zaproszenie Fundacji Dzieci Niczyje i przystąpiła do Kampanii "Zły dotyk" w roku szkolnym 2010/2011 z uwagi na cel jaki jej przyświeca: edukacja w zakresie możliwości ochrony najmłodszych i pomocy dzieciom, które doświadczyły wykorzystywania. Akcja w naszej szkole rozpoczęła się od informacji skierowanej do rodziców i dzieci poprzez udostępnienie plakatów i ulotek z przekazami kampanii. Głównym naszym celem w ramach kampanii była edukacja dzieci. Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego, na których uczyli się, jakie mają prawa, jakie są rodzaje przemocy, jak chronić siebie przed aktami przemocy i co zrobić, gdy ma się problem, którego nie potrafi się rozwiązać. Nawiązaliśmy również współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nałęczowie, który jest instytucją wspierającą działania w zakresie realizacji celów kampanii.

Informacje na temat ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i pomocy dzieciom wykorzystywanym można uzyskać na stronach: www.zlydotyk.pl i www.dzieckokrzywdzone.pl.

autor: Joanna Chorębała - pedagog szkolny
(0 głosów)