Napisane przez  red
19
Lut
2009

Krótko mówiąc

OKTAWIE W ŻYCIU PRUSA 

To tytuł nowej wystawy czasowej uroczyście otwartej (20 lutego br.) w Muzeum Bolesława Prusa.


W kameralnym wnętrzu można poczytać fragmenty korespondencji pisarza do jego żony Oktawii z Trembińskich Głowackiej oraz przyjaciółki Oktawii Żeromskiej. Unikatowe fotografie, rękopisy listów, które zachwycają swoją formą. 

Ekspozycję dopełniają oryginalne XIX-wieczne elementy stroju kobiecego: gorset, bluzki, kapelusz oraz inne drobiazgi i przedmioty już dziś zapomniane, a niegdyś istotne choćby jak kałamarz, czy suszka. 

Wystawa czynna do sierpnia w godzinach otwarcia muzeum. Od środy do piątku w godz. od 9.00 - 16.00 w soboty i niedziele od 9.00 - 15.00. Polecamy. 

(RED)


NAŁĘCZOWSKIE NEWSY ZMIANY W KINIE 

Zawsze uśmiechnięta i serdeczna pani z kasy biletowej kina "Cisy", to znana niemal wszystkim Teresa Depta, która związał swoje zawodowe życie z kinem w Nałęczowskim Ośrodku Kultury. W latach 1984-1990 była nawet kierowniczką kina. Z końcem stycznia żegnała się z ulubioną pracą w gronie długoletnich współpracowników. Od lutego ma swojego następcę Zbigniewa Mazurka. Powodzenia i wszystkiego dobrego w nowych życiowych i zawodowych rolach! 

(RED)


NOWOŚCI W KRAINIE WĄWOZÓW 

Podczas spotkania członków i sympatyków Lokalnej Organizacji Turystycznej - Kraina Lessowych Wąwozów w sali balowej Pałacu Małachowskich (4 marca br.) dyr. Wiesław Czerniec zaprezentował dotychczasowe działania LOT. 

- W minionym roku LOT pozyskała środki zewnętrzne na łączną sumę ponad 230 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wydanych zostało 60 tys. egzemplarzy różnych wydawnictw, folderów promujących i opisujących różnorodne atrakcje krainy Lessowych Wąwozów. 

Następnie autorzy i współautorzy poszczególnych wydawnictw: Urszula Mirosław, Anna Pardyka, Krzysztof Zalech, Maria Mironowicz-Panek, Jan Rodzik, dr Andrzej Piotrowski, Izabella Nowotny i Eliza Cieszko kolejno prezentowali zebranym efekty swojej pracy. Po tym prelegenci oraz wszyscy zaangażowani w powstanie serii wydawnictw otrzymali specjalne podziękowania od gospodarz spotkania Wiesława Czernieca oraz prezes dr Wojciech Gucma wspierającego od początku LOT.
Zebrani zapoznali się również z projektem nowej gazety promującej i integrującej Krainę Lessowych Wąwozów. Dwutygodnik "Region" ma ukazywać się co dwa tygodnie w piątek na terenie ośmiu gmin wchodzących w skład KLW. Redaktorem naczelnym gazety jest Jacek Sadowski dotychczasowy dziennikarz sportowy "Kuriera Lubelskiego". Premiera w marcu. 

(BW)


ZIELONY PIERŚCIEŃ MA ROCZEK 

Lokalna Grupa Działania obwieściła wszem i wobec, że 3 marca br. minął rok od zarejestrowania w Sądzie Rejonowym. Zbigniew Pacholik prezes LGD opublikował z tej okazji specjalny biuletyn, który na razie będzie ukazywał się co miesiąc w wersji elektronicznej (widać zamiłowanie do mediów nie przemija). Zainteresowanych działalnością LDG "Zielony Pierścień" odsyłamy na stronę www.zielonypierscien.pl. I witamy kolejne media. 

(RED)


STULECIE TPN ROZPOCZĘTE 

Był pierwszy toast, tort oraz porywający koncert przebojów klasyki, musicalu i filmu w wykonaniu tarnowskiego trio w składzie: Magdalena Skawińska (sopran), Joanna Błażej- Łukasik ( fortepian) oraz Paweł Łukasik (altówka) podczas inauguracji obchodów jubileuszu 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Jednak to była już część artystyczna po Walnym Zgromadzeniu członków TPN (28.02. br). Zgromadzeni wysłuchali sprawozdania z działalności TPN w minionym roku oraz sprawozdania finansowego. Po tym zgromadzenie udzieliło absolutorium dotychczasowemu zarządowi stowarzyszenia i prezes Halina Bukowska przedstawiła plan działania na bieżący jubileuszowy rok. Główne uroczystości przypadają 6 września 2009 w rocznicę powołania TPN. 

Szykuje się wiele atrakcji m.in.: kolejne wznowienie albumu o Nałęczowie z tekstem T. Różewicza, bal, piknik w wąwozach. Członkowie założyciele reaktywowanego w 1978 r. TPN mają wiele zapału i pomysłów na swoją działalność. Pojawił się też wniosek członków TPN, by odmłodzić nieco szacowne grono, wprowadzając w poczet miłośników Nałęczowa przedstawicieli młodszych pokoleń. 

(RED)


NAŁĘCZKI Z PRUSEM 

Nasze portfele mimo widma kryzysu mają szansę wzbogacić się w sezonie turystycznym o nowe nałęczowskie środki płatnicze. Uzdrowisko Nałęczów, po ubiegłorocznym sukcesie cieszącej się olbrzymią popularnością nałęczki, planuje już w maju wyemitować pierwszą z serii monetę ze sławnymi ludźmi Nałęczowa. - Pierwsza moneta będzie z Bolesławem Prusem na awersie i Pałacem Małachowskich na rewersie, druga moneta, którą planujemy wprowadzić do obiegu w czerwcu będzie z wizerunkiem Stefana Żeromskiego i jego Chaty - tłumaczy Andrzej Kozłowski dyr. ds. marketingu i sprzedaży ZL "UN".
O szczegółach na temat tegorocznych nałęczek, będziemy informować na bieżąco. 

(BW)


NOWY INSTRUMENT 

W niekonwencjonalny i niezapomniany sposób dyr. Mirosław Kleczkowski zaaranżował oddanie do użytku nowego urządzenia do terapii w suchym dwutlenku węgla. Na początek zaprosił gości i przedstawicieli sponsorów: ZZPGKiT, LamaGold, Biomed Centrum, Grupa PZU, PZU ŻYCIE S.A. na kameralne spotkanie z nałęczowską poetką Anną Wójtowicz w kawiarni sanatoryjnej. Po tej wyciszającej chwili uhonorował przedstawicieli hojnych sponsorów, którzy nie bacząc na kryzys wspierają potrzeby dobrze prosperującego Sanatorium Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu - poszerzyła się nie tylko paleta usług tego uzdrowiska, ale i Nałęczowa - mówił podczas spotkania burmistrz. 

Kier. Iwona Ćwiek prezentuje gościom i sponsorom nowy "instrument" do terapii TheraGas to nowoczesne urządzenie do terapii suchym tlenkiem węgla kosztowało ok. 50 tys. zł.
Jeden z zaproszonych gości długoletni pracownik tego sanatorium prof. Marian Markiewicz również nie kryl zadowolenia ,ze sanatorium idzie z duchem czasów.
W odnowionym bloku rehabilitacyjnym urządzono gabinet terapii CO2.
- Pacjent przebywa tu w pozycji leżącej, a nogi ma umieszczone w kapsule wypełnionej dwutlenkiem węgla, - tłumaczy Iwona Ćwiek kierownik fizjoterapii - Taka terapia wspomaga rozszerzenie peryferyjnych naczyń tętniczych, poprawia mikrocyrkulację. W porównaniu do kąpieli kwasowęglowej w wodzie nie obciąża serca ciśnieniem hydrostatycznym. Pacjenci z problemami krążenia to nasi podstawowi pacjenci i oni mogą teraz korzystać z tego dobroczynnego urządzenia. 

(BW)
(0 głosów)