Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie
Napisane przez  mw Dział: szkoły i przedszkola
24
Lis
2002

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie

Jak trudno jest skojarzyć naturę formy z naturą materiału wiedzą dobrze uczniowie, wychowankowie i nauczyciele Liceum Plastycznego w Nałęczowie.


Tutejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J.Chełmońskiego, to jedyna szkoła średnia w Polsce, która "wypuszcza" co roku kolejnych absolwentów - projektantów zabawek, mebli i przedmiotów użytkowych doskonale przygotowanych zawodowo i artystycznie. Niewątpliwie jest to wielka zasługa wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, ale też nie bez znaczenia jest właściwy dobór odpowiednio uzdolnionej młodzieży.
Wrażliwość, umiłowanie natury, a przede wszystkim duże zdolności manualne to podstawowe cechy, które charakteryzują w tej szkole tak uczniów jak i ich nauczycieli.

O wysokim poziomie nauczania świadczy nie tylko wyróżnienie szkoły Medalem Komisji Edukacji Narodowej, ale przede wszystkim udział uczniów i absolwentów szkoły w licznych konkursach, wystawach i prezentacjach, tak w kraju jak i za granicą.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego bardzo sobie ceni długoletnią współpracę z nałęczowskim "Plastykiem". Z prawdziwą przyjemnością gościł w swoich murach, na dużej sali wystawowej wspaniałe ekspozycje prac uczniów, na którą składały się dokonania wielu, wielu lat. Ta retrospektywna wystawa prezentowana w Instytucie w 1985 roku miała na celu zapoznanie z tradycją szkoły i programem nauczania.
Wystawa miała dużą publiczność. Szczególnie zachwycały zabawki. Niepowtarzalne w formie, kształcie i kolorze przyciągały tłumy zwiedzających. Ale zabawka z "Nałęczowa" to nie tylko piękny przedmiot, to przede wszystkim przedmiot z określoną funkcją edukacyjną. Młodzi, dobrze przygotowani projektanci zabawek wynieśli ze szkoły wiedzę, że dobra zabawka nie tylko bawi, ale przede wszystkim stymuluje rozwój dziecka.

O tym, że uczniowie Liceum Plastycznego w Nałęczowie zdobywają gruntowną wiedzę, niezbędną przy projektowaniu zabawek, można się było przekonać po roztrzygnieciu Ogólnopolskiego Konkursu na Zabawkę, ogłoszonego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w 1995 roku pt. "Lalka i jej dom". To właśnie w tym konkursie dla młodych projektantów, studentów i uczniów szkół plastycznych najwięcej nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie i absolwenci Liceum Plastycznego z Nałęczowa. To przede wszystkim oni potrafili prawidłowo odczytać idee konkursu i sprostać postawionym warunkom.

Niewątpliwie Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie jest największą "kuźnią" młodych talentów. To nie przypadek, że z tej szkoły wyszło najwięcej dojrzałych projektantów, którzy do dziś, najczęściej we własnych, autorskich pracowniach kultywują najlepsze tradycje szkoły.
Umiłowanie piękna, wrażliwość na formę, dbałość o dobór materiałów, a przede wszystkim jasno określona funkcja, to cechy, które wyraźnie wyróżniają projektantów z rodowodem "szkoły nałęczowskiej".

Alicja Mirowska-Skalska
Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
(0 głosów)