Państwo Górscy mieli sześcioro dzieci: Zofię, Janinę, Stefanię, Zygmunta, Jerzego i Michała.
Właśnie do uczenia tej pierwszej trójki zatrudnili Górscy – Stefana Żeromskiego z Kielc, jako domowego nauczyciela w roku 1890. I oto ten fakt spowodował cały ciąg zdarzeń. Bo gdyby nie uczył tu dzieci państwa Górskich, nie napisałby tu "Siłaczki", nie spotkałby Oktawii Rodkiewiczowej i nie ożeniłby się z nią. Nie przyjeżdżałby też ciągle do Nałęczowa i nie zbudowałby "Chaty". Nie napisałby "Róży" w Nałęczowie i nie ufundowałby "Ochrony", nie zaprosiłby Jana Witkiewicza, a ten nie ożeniłby się z Henryką Rodkiewiczówną i nie zorganizowałby Muzeum Stefana Żeromskiego itd. ... Nie byłoby Nałęczowa Żeromskiego. Wszystkie te fakty wynikły z tego, że Michał Górski zatrudnił Stefana Żeromskiego, czyli tzw. guwernera.
A kim był inżynier Michał Górski? Urodził się w 1846 roku na Podlasiu, we wsi Antonie, w niezamożnej rodzinie szlacheckiej. Studiował w Szkole Głównej w Warszawie, a po jej zamknięciu kontynuował naukę w Instytucie Budowy Dróg i Mostów w Petersburgu.
Po ukończeniu studiów pracował na południu Rosji (Odessa, Krym, Charków). W 1873 roku ożenił się z Anielą z Melechinów, pochodzącą z zamożnej rodziny i starannie wykształconą.
Podobno przypadkowo spotkał w czasie podróży trzech lekarzy: Fortunata Nowickiego, Konrada Chmielewskiego i Wacława Lasockiego, którzy w 1877 roku wydzierżawili dawną rezydencję Małąchowskich na potrzeby Zakładu Leczniczego w Nałęczowie. Michał Górski po obejrzeniu folwarku, urzeczony jego położeniem, nabył folwark wraz z okolicznymi polami. Stał się też udziałowcem tegoż Zakładu Leczniczego i administratorem, który w mądry sposób rozparcelował teren wokół Zakładu, sprzedając tylko duże parcele z obowiązkiem zbudowania pensjonatu i założenia ogrodu-parku.
Chwilowo Górscy mieszkali w oficynie pałacowej, gdzie urodziła się w 1881 roku córka Janina, wspomniana uczennica Żeromskiego. Janina posiadająca zdolności plastyczne, uczona rysunków przez kilku nauczycieli, po ukończeni gimnazjum (w pensji Jadwigi Sikorskiej) w Warszawie wstąpiła do prywatnych pracowni malarskich M. Kotarbińskiego i K. Krzyżanowskiego. Uczyła się tu rysunku i malarstwa również siostra Janiny – Zofia Górska. W 1904 roku powstała w Warszawie Szkoła Sztuk Pięknych, którą Janina ukończyła bez problemów. Często bywała w Nałęczowie. W 1907 roku zmarł Michał Górski.
CDN.